пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie zaznaczy linii trawy albo kwietnika jak małe żywe plot.

Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo rodzi orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie postawne a przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic dobrze nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, małe krzewy potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach albo zastawią gołe place gleby. Dobrze ukształtowany niewielki żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, które można wykorzystać na konfitury.

Niskie lub strzeliste zielone ogrodzenia można uzyskać z gatunków zimozielonych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają znacznie bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, mimo to jego mutacje Cis jest dozwolone odłożyć samopas.Powinien się prędko kiełkował oraz uchroni filarowy kształt.

Jeśliby wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby zielony plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego spośród cienioznośnych klasów maja formy o jasnych lub wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu ewidentnego w słońcu, mimo to nawet w chłodu listowie ostają dość jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий