понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej po prostu ��ywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta plastykowe z Nowego Dworu Mazowieckiego sadzi się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo czaru maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek bądź kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazki, natomiast ożywcza wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak wymagają także dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta plastykowe zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednakże wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot zakłada się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий