среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy plot PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztachety PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta z plastyku z Gubina na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa unosi się z skał różnego kształtu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych obrysach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий